Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 39 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 17 Гласове)
Общо гласували: 151 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 1125
Започва пролетното залесяване на Новата гора на София

Започва пролетното залесяване на Новата гора на София

Започва пролетната залесителна кампания „Новата гора на София” 2024 г. Началото ще бъде дадено на 13 април от 11:00 ч. край с. Негован, съобщават от Столична община. Общината е осигурила посадъчния материал и уредите за засаждане, а за извършване на самите залесителни дейности ще се разчита изцяло на доброволци. Всеки, който желае, може да се включи в кампанията, която ще се проведе в няколко последователни уикенда в периода 13 април – 19 май 2024 (без официалните празници), между 10:00 и 16:00 ч. Само на 13 април, когато е откриването, началният час е 11:00 ч. Планирано е тази пролет да бъдат залесени 30 дка с над 20 000 броя широколистни фиданки в общински земеделски земи в землището на село Негован в район „Нови Искър“. По предварителна уговорка за организирани групи доброволци е възможно извършване на залесителни мероприятия и през делничните дни. Организаторите следва да изпратят информация за желаната дата, часовия диапазон и броя на участниците и да я изпратят на електронна поща: l.petrunov@sofia.bg. Дейностите по залесяване се осъществяват със съдействието на лесовъдите от Общинско предприятие „Управление на общински земи и гори“ и администрацията на район „Нови Искър“. За удобството на доброволците през периода на кампанията Столична община ще открие временна спирка на градския транспорт „Новата гора на София-2“ по маршрута на автобусна линия № 20. Автобусите тръгват от площад „Лъвов мост“ (спирка “Пл. "Лъвов мост 1778”). Информация за разписанието на автобусната линия е публикувана на сайта на Центъра за градска мобилност. Инициативата на Столичната община „Новата гора на София“ стартира през 2017 г. и има за цел да трансформира общински непригодни земеделски земи в горски територии, създавайки зелен пояс около столицата. Това създава зелен филтър в крайградските райони на София, който да подпомогне подобряване качеството на атмосферния въздух. В рамките на кампанията Столичната община привлича доброволци, които участват в засаждането на младите дръвчета. Досега от проведените залесителни кампании са засадени 160 000 фиданки в кв. “Суходол”, кв. "Абдовица" и с. Негован.

comment 0
visibility 1160
Променят движението между бул. Цар Борис III и ул. Народен герой

Променят движението между бул. Цар Борис III и ул. Народен герой

Временна организация на движението ще бъде въведена на кръстовище бул. „Цар Борис III" - ул. „Народен герой", съобщават от Столична община. От 8 до 16 /включително/ се забранява влизането на пътни превозни средства, както следва: - по източното пътно платно на ул. „Ал. С. Пушкин" в участъка от бул. „Цар Борис III" до временната пешеходна пътека при бул. „Ал. С. Пушкин" № 5, като движението се извършва двупосочно по западното пътно платно на ул. „Ал. С. Пушкин" в посочения участък; - по югоизточното пътно платно на бул. „Цар Борис III", 60 метра от ул. „Александър Пушкин" /посока „Княжево"/, като движението се извършва двупосочно по северозападното пътно платно, в посочения участък. Спирка с код 0888 „Кв. Павлово" на бул. „Цар Борис III" автобусна линия № 260 остава изместена 60.00 метра в посока бул. „Никола Петков" на новоизградения перон. Спирка с код 0890 „Кв. Павлово" за автобусна линия № 107 в посока бул. „Цар Борис  III" се измества с 60 метра назад, на 20 метра преди временната пешеходна пътека; Спирка с код 0893 „Кв. Павлово" за автобусна линия № 107 в посока Околовръстен път се измества напред, на 20 метра след временната пешеходна пътека.

comment 0
visibility 854
Вдигнаха стари коли от Красно село и Слатина

Вдигнаха стари коли от Красно село и Слатина

Екипи на Столичен инспекторат в „Красно село“ и „Слатина“ репатрираха излезли от употреба стари коли, съобщават от ведомството. За превозните средства е изтекъл тримесечния период, в който собствениците са можели сами да ги преместят на частни терени или да ги предадат за рециклиране. Вдигнатите от Инспектората стари автомобили са транспортирани на площадки за разкомплектоване. Продължава поставянето на стикер предписание на коли в районите „Красно село“, „Слатина“ и „Изгрев“.

Реклама
comment 0
visibility 811
-

Над 600 проверки на обекти - източници на замърсяване в София

През март на територията на София екипите на инспектората са извършили 549 проверки на обекти, на които се извършват строителни дейности, съобщават от Столична община. Проверяващите са съставили 121 акта за установени нарушения, от които 63 на физически лица и 58 на строителни фирми. Нарушенията са за липса на плътна строителна ограда, излизане от строителната площадка със замърсена ходова част на тежкотоварната техника, разпиляване на строителни отпадъци и материали и разполагане на съоръжения по тротоари без разрешение, липса на оросителна техника при разрушителни дейности и др. Най-честите нарушения проверяващите от Столичен инспекторат са установили в районите „Студентски“, „Витоша“, „Лозенец“, „Надежда“, „Триадица“, „Сердика“, „Подуяне“, „Панчарево“ и „Слатина“. Инспекторите са извършили и над 50 проверки на обекти като автосервизи, пунктове за смяна на гуми, складове и цехове по сигнали за начина на отопление, за имоти с нерегламентирано горене на отпадъци и др. Проверките са част от ежедневната контролна дейност на екипите и основната им цел е да се провери спазват ли се изискванията за чистота и недопускане на замърсяване на околната среда и въздуха.

comment 0
visibility 999
-

Търси се директор на общинското „Екоравновесие“

Тече конкурс за нов директор на "Екоравновесие", след като първият конкурс, обявен за длъжността, завърши без кандидат. Това съобщи заместник-кметът на София по финанси Иван Василев при проверка на ремонта на общинската ветеринарна клиника във "Връбница". Ръководството на общинското предприятие "Екоравновесие" беше сменено в началото на февруари, след като екип на Столичната община се запозна с тежкото състояние на общинските приюти, припомня btv. В предприятието бяха установени множество нарушения, сред които недопустим начин на отглеждане на безстопанствените кучета, лоши условия за работа на хората и неясно финансово състояние. За временно изпълняващ длъжността на общинското предприятие беше назначен Димитър Димитров. „Гражданите, доброволците и неправителственият сектор имат отношение към тази тема. Призовавам всеки, който има решение за подобряване на условията за отглеждане на кучетата в приютите да кандидатства, защото само по този начин се показва ангажираност, а липсата на кандидати говори за друго. Насърчавам хората, които наистина милеят за разрешаването на този проблем, да кандидатстват и да поемат управлението на общинското предприятие „Екоравновесие“ и да подобрят условията на кучетата“, каза днес заместник-кметът по финанси и здравеопазване Иван Василев. "В бюджета за 2024 г., който беше подкрепен от общинските съветници, има увеличение на парите за "Екоравновесие" - 4 милиона и 300 хиляди лева ще бъде бюджетът на общинското предприятие за тази година. 1 136 000 повече от миналата година, а 800 000 лева ще отидат директно за подобряване на условията в клиниката и в приюта. Вече има чувствително подобрение на условията, има ремонтни дейности за подобряване на условията, при които живеят кучетата", добави Василев. В общинската клиника за животни Връбница, която е част от "Екоравновесие", има много натрупани проблеми през годините, добави зам.-кметът. Ремонтът на клиниката е на стойност около 45 000 лева, а финансирането е от бюджета на предприятието. „Искаме да реновираме клиниката, да стане една нормална клиника, в която да идват ветеринарни лекари, които да работят в нормални условия“, каза и.д. директор на дружеството Димитър Димитров. 47 са осиновените кучета от общинските приюти, стопанисвани от ОП „Екоравновесие“ за месец февруари. Заловените кучета от територията на Столична община за месеца са 184, 139 от тях са кастрирани и 110 са върнати по местата на залавянето им. Във ветеринарна клиника „Връбница“ за лечение са постъпили 12 кучета. По кампанията за безплатна кастрация на дворни кучета са кастрирани 33 кучета. Това показват публикуваните данни за дейността на общинското предприятие.   

comment 0
visibility 795
-

Столична община с пилотен проект в подкрепа на артистите на свободна практика

Столичната община предлага на артистите на свободна практика в София да се включат в пилотен проект, който ще им осигури безплатно качествена счетоводна услуга, ще подобри данъчната им грамотност и финансова култура. Това съобщават от общината. Кой може да се възползва?- артисти на свободна практика, които живеят в София;- артисти на свободна практика, които сами попълват данъчната си декларация;- артисти на свободна практика, работили доскоро в чужбина или имащи специфичен счетоводен казус. От общината канят заинтересованите на 4 април 2024 г. (четвъртък) от 16:30 ч. в сградата на Столичната библиотека (пл. „Славейков“ № 4, ет. 4, зала „Виктория“), за да научат повече за проекта и да зададат своите въпроси. Заявка за участие, съдържаща трите Ви имена и телефон за връзка, направете на: boryana.cherkelova@sofia.bg

comment 0
visibility 753
София отбелязва 145 години от обявяването ѝ за столица

София отбелязва 145 години от обявяването ѝ за столица

Навършват се 145 години от обявяването на София за столица на България. По този повод Столична община е организирала редица културни събития, които ще се проведат в рамките на няколко дена, съобщават от „Московска“ 33. Днес в градинката "Кристал" ще бъде открита изложба, посветена на планината, която определя до голяма степен облика и атмосферата на града - Витоша. От 12:00 часа отново в градина "Кристал" Софийският духов оркестър ще има концерт. Регионалният исторически музей също ще отвори безплатно врати за постоянната експозиция и временните изложби. Започва и тридневен филмов фестивал в кино "Влайкова". Това са част от събитията по повод годишнината. С богата програма София отбелязва 145 години от обявяването ѝ за столица На 3 април (22 март по стар стил) 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния Велико Търново избира за столица на Княжество България град София. Предложението е на проф. Марин Дринов – историк, учен и държавник. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за икономически растеж. Предложението е подкрепено от депутата Драган Цанков, който по време на дебатите в Учредителното събрание, казва: „Ние имаме две столици - Търново - историческа, и София - правителствена. Затова аз предлагам и занапред София да си остане за резиденцията на княза, а в Търново да става коронацията на княза”. Когато София става столица, в града има 11 694 жители, 2 училища, 10 хана, 120 дюкяна и 3306 къщи. Според първото официално преброяване на столичани през 1880 г. жителите на София са 20 856. Гербът на София е одобрен на 29 март 1900 г. от Софийското градско общинско управление, който е по проект на художника Харалампи Тачев. Създаден е по повод участието на България в Световното изложение в Париж. През 1900 г. на 24 април с Указ 115 на княз Фердинанд  е утвърден, а през 1911 г. е добавен девизът на столицата „Расте, но не старее“.

comment 0
visibility 481
Отличиха най-четящите деца на София за 2023 г.

Отличиха най-четящите деца на София за 2023 г.

Зам.-кметът на Столична община Яна Генова връчи наградите на най-активните четящи деца през 2023 г. Това се случи по време на откриването на кампанията „Походът на книгата“ в Дом на културата „Искър“, съобщават от „Московска“ 33. Сред отличените беше 6-годишната Ния Джонджорова – най-любознателното дете на община „Искър“, която все още не може да чете сама, но всяка вечер отваря книжка със своята майка. Събитието се организира за 13-а поредна година от Асоциация „Българска книга“ и стартира на 2 април – рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен. През април известни артисти, журналисти, спортисти, политици и обществени личности ще четат своите любими книги на деца из цялата страна. Инициативата е част от Календара с културните събития на Столичната община. "Походът на книгите" през 2024 г. включва и националната кампания "Четяща класна стая", част от проекта "Книги и знание". Проектът е насочен към насърчаване на четенето сред децата посредством 15-минутно четене на ден в училище, съчетано с дейности, които насърчават тяхната творческа изява и инициатива. Част от кампанията е и Националната награда "Бисерче вълшебно" – първият приз в България, посветен на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване на децата. „Походът на книгите“ тръгва из цялата страна, като се очаква инициативата да обиколи стотици учебни заведения, детски градини, читалища и библиотеки.

comment 0
visibility 1088
Автобуси 111 и 63 в София временно с променен маршрут

Автобуси 111 и 63 в София временно с променен маршрут

Автобусни линии 111 и 63 в София ще се движат временно с променен маршрут, съобщават от Столична община. Промени ще има и в режима на паркиране в центъра на града. От 5:00 часа до 12:00 часа на 6 април 2024 г. се забранява престоят и паркирането на паркинга на пл. „Княз Александър I". От 9:00 часа до 12:00 часа на 6 април 2024 г. се забранява  влизането на пътни превозни средства, с изключение на МПС, обслужващи мероприятието, по бул. „Цар Освободител" в участъка между бул. „Княз Ал. Дондуков" и ул. „Г. С. Раковски". От 14:00 часа на 5 април до 21:00 часа на 6 април се забранява престоят, паркирането и влизането на пътни превозни средства, с изключение на автобусите на градския транспорт, по локалното пътно платно на Околовръстен път в участъка между пътен възел „Бояна" и Национален исторически музей. От 12:00 часа до 17:00 часа на 6 април се забранява  влизането на пътни превозни средства по южното пътно платно на Околовръстен път в участъка между ул. „Ал. С. Пушкин" и пътен възел „Бояна". От 11:30 до 18:30 часа на 6 април се променят частично маршрутите на автобусни линии №№ 63 и 111, както следва: - № 63 (посока кв. Бояна) – от бул. „Бр. Бъкстон" надясно по Околовръстен път, по ул. „Ал. С. Пушкин", по ул. „Иваница Данчев" и по маршрута си, в обратна посока маршрутът не се променя. За маршрута на автобусна линия № 63 се закриват спирки: - с код 1464 „НИМ"; - с код 0262 „Гробищен парк Бояна"; -  с код 1448 „Резиденция Бояна". - № 111 (посока ж.к. „Младост") – от бул. „Никола Петков"  по ул. „Ал. С. Пушкин", по ул. „Даскал Ст. Попандреев", по Околовръстен път и по маршрута си, в обратна посока маршрутът не се променя. За маршрута на автобусна линия № 111 се закриват спирки: - с код 0279 „Бул. Ал. Пушкин"; - с код 1464 „НИМ".  

comment 0
visibility 1477
С богата програма София отбелязва 145 години от обявяването ѝ за столица

С богата програма София отбелязва 145 години от обявяването ѝ за столица

По повод отбелязването на 145-годишнината от обявяването на София за столица на България, СО организира богата празнична програма през целия месец април, съобщават от „Московска“ 33. Ето само част от събитията, на които могат да се насладят жителите и гостите на София утре: От 1 до 14 април в Галерия на открито, в парка пред НДК (до кино „Кабана“) е представена изложбата с илюстрациите към книгата „Моята София и други образи“, издадена с подкрепата на Столична програма „Култура“. Автор и илюстратор е Вяра Баяджиева, която вижда София като сбор от истории. На 3 април в 11.30 ч. в градина „Кристал“ ще бъде открита изложба, посветена на един от символите на града, залегнал и в герба – планината Витоша. До 16 април в Галерията на открито ще могат да се видят архивни фотографии, карти и документи, свързани с първите стъпки, предприети за обособяването на защитената територия, отношението им към частните земи и имоти, промените по отношение на допустимото строителство и други любопитни факти, свързани с управлението и опазването на планината. Представени са исторически моменти от изграждането на хижи и инфраструктура. Втората част на изложбата е посветена на биоразнообразието и богатството от красиви растения, потайните обитатели на планината, които биха могли да бъдат наблюдавани в непосредствена близост до големия град, а и в самия него. Представени са музеите и алеите, които предоставят възможност за множество образователни, спортни и социални дейности сред природата и в непосредствена близост до столицата. Изложбата се организирана съвместно с Регионален исторически музей-София и Дирекция на Природен парк „Витоша“. Софийският духов оркестър ще изнесе концерт в градина „Кристал“ от 12.00 часа. На 3 април с ВХОД СВОБОДЕН столичани и гостите на града ще могат да разгледат експозициите в Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ – галерия музей "Дечко Узунов" и галерия "Васка Емануилова". Регионален исторически музей - София също ще отвори безплатно врати за постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад "Бански" №1, археологическите останки под бул. "Княгиня Мария Луиза" в Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", археологическото ниво на храм "Света София" и Триъгълната кула на Сердика. Седемнайсет от станциите на Софийското метро ще бъдат огласени на 3 април от музиката на млади софийски музиканти. Възпитаници на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и формации към Народно читалище „Тротоара 2020“ ще свирят от 17.30 ч. до 18.30 ч. на метростанциите „Сердика“, „Васил Левски“, „Софийски университет“, „Национален дворец на културата“, „Г. М. Димитров“, „Западен парк“, „Летище София“, „Театрална“, „Витоша“, „Бизнес парк“, „Красно село“, „Вардар“, „Централна гара“, „Европейски съюз“, „Патриарх Евтимий“. Джаз формация „София“ към общински културен институт „Надежда“ ще свири на метростанция “Хан Кубрат“. Инициативата се реализира с партньорството на "МУЗИКАУТОР". Отново от утре започва тридневен филмов фестивал „Столична програма „Култура“ представя…“, който ще покаже в кино „Влайкова“ документални филми, финансирани от Столичната община н направление „Кино“ на Столична програма „Култура“. Зрителите ще могат да се срещнат и с някои от екипите, създали филмите. Филмовата поредица ще продължи на 6 и 7 април. Програмата започва в 20:00 ч. с филма „Къщите говорят“ (50 мин.), режисьор Владимир Люцканов, сценарист Антоанета Бачурова, оператор Кирил Проданов. “Къщите говорят” е биографията на един град, разказана пред съвременните му обитатели и припомняне, че всеки от нас поотделно е отговорен за качеството на общия ни живот. Художествено-документалната поредица фокусира погледа към софийски архитектурни шедьоври и човешките съдби под пластовете история. Визия и история припомнят за размаха на будни личности от  следосвобожденска България, оформили антропологията на един модерен град, който бързо става част от общоевропейския проект. *Очаквайте допълнителна информация за всички предстоящи събития, включени в програмата за отбелязване на историческата годишнина.

comment 0
visibility 933
Над 120 акта за нарушения на строежи в София

Над 120 акта за нарушения на строежи в София

Екипите на Столичен инспекторат са извършили 549 проверки през месец март на строителни обекти в София, съобщават от ведомството. За този период инспекторите са съставили 121 акта за установени нарушения, от които 63 на физически лица и 58 на строителни фирми. Санкциите са за нарушения като липса на плътна строителна ограда, излизане от строителната площадка със замърсена ходова част на тежкотоварната техника, разпиляване на строителни отпадъци и материали и разполагане на съоръжения по тротоари без разрешение, липса на оросителна техника при разрушителни дейности и др. В районите „Студентски“, „Витоша“, „Лозенец“, „Надежда“, „Триадица“, „Сердика“, „Подуяне“, „Панчарево“ и „Слатина“ са установени едни от най-честите нарушения. За месец март Столичен инспекторат е извършил и над 50 проверки на обекти като автосервизи, пунктове за смяна на гуми, складове и цехове по сигнали за начина на отопление, имоти за нерегламентирано горене на отпадъци и др. Част от проверките се извършват със съдействието на полицията, за да се осигури достъп до имота. Най- честите съвместни инспекции са в районите „Възраждане“, „Искър“, „“Сердика“ . Проверките са част от ежедневната контролна дейност на екипите и основната им цел е да провери спазват ли се изискванията за чистота и недопускане на замърсяване на околната среда и въздуха.

comment 0
visibility 1648
-

Втори опит: Продължава събарянето на незаконния хотел до яз. Искър

Екип на Столична община направи днес, 2 април, нов опит да продължи с работата по премахването на незаконните постройки, собственост на фирма, свързвана с Румен Гайтански-Вълка. Незаконният хотел на територията на Държавно ловно стопанство "Искър" трябва да бъдат премахнати по решение на Върховния административен съд. Във вчерашния ден обаче екипите бяха възпрепятствани, достъпът до стопанството беше блокиран, а техниката - повредена. Това наложи принудителното влизане в имота.  Спряха разрушаването на незаконните сгради в ловно стопанство "Искър" Днес катинарът на портата беше прерязан с флекс лично от директора на „Строителен контрол” към Столичната община Цветан Тодоров, съобщи btv. На входа все още има частна кола, която пречи на достъпа, очаква се тя да бъде премахната оттам чрез специализиран автомобил на общината. „Започваме принудително премахване на тези строежи с оглед показване на нулева търпимост към незаконното строителство. Факт е, че бяхме възпрепятствани от собственика на терена от държавното ловно стопанство. Беше поставен автомобил, наложи се влизане със специализирана техника“, каза главният архитект на София Здравко Здравков. "Механизацията, която влезе в обекта, щяла да застраши размножаването на дивеча в предприятието. Факт е, че тази сграда се строи повече от година и половина, и когато се е строяла не е пречела нито на дивеча, нито на кошутите", коментира още Здравков. Още през 2021 и 2022 г. главният архитект на София издаде заповеди за премахването на постройките в близост до яз. Искър. Стопанството обжалва в съда, като твърдеше, че сградите са построени преди 2001 година. За изграждането им обаче няма издадено разрешително за строеж, нито одобрени инвестиционни проекти. Срокът, в който собственикът е имал възможност доброволно и за своя сметка да премахне обектите, е изтекъл. Отстраняването на сградата ще струва на общината над 2 милиона лева, които в последствие ще бъдат поискани в съда от фирмата, построила трите незаконни обекта. "Сградата, която в момента премахваме, изпълнява стопански функции за съхранение на сено, но в нея има предвиден басейн, има отоплителна и ОВК инсталация", каза още главният архитект на София.  След премахването на незаконните постройки земята ще бъде моделирана по естествен начин, а материалите ще бъдат съхранени и рециклирани, добави той.

comment 0
visibility 2391
-

Спряха разрушаването на незаконните сгради в ловно стопанство "Искър"

Техниката на Столична община, която трябваше да събори незаконните постройки в Горско стопанство Искър, не е била допусната, съобщи БНТ. Днес, 1 април, общинското дружество, на което беше възложено принудителното изпълнение на съдебната заповед, трябваше да продължи с премахването им. Сбогом на "Био Майнинг" край яз. Искър: Общината премахва незаконни постройки, ще ѝ струва 2.4 млн. лв.Причината е заповед на директора на стопанство "Искър" да не се смущава дивеча в размножителния период, който тече в момента. На място екипите са установили, че всички кабели на багера, с който трябва да се извърши премахването, са компрометирани, а техниката е повредена и се нуждае от ремонт. "Чрез манипулация на окабелителната система те са запалили техниката и са я изнесли пред входа на Ловното стопанство. Отивайки на място вияхме случилото се, опитахме да запалим механизацията, но освен, че те са я запалили и извели отвън, бяха компрометирали и всички кабели", обясни пред БНТ Цветан Тодоров, директор на Дирекция "Общински строителен контрол" в Столична община. Освен това, от вътрешната страна на входния портал е паркиран пикап, за който се предполага, че е на Държавното ловно стопанство. От държавното предприятие твърдят, че още на 6 март Иван Дивизиев бил издал заповед, с която забранява влизането на хора и автомобили в ловното стопанство във връзка с намаляване на риска от преждевременно раждане на бременни кошути и пренасяне на зарази и вируси. Няма отговор обаче на въпроса как така, въпреки забраната, неидентифициран пикап се е появил от вътрешната страна на портала и блокирал възможността за влизане и излизане от Ловното стопанство. "Държавата пречи по всякакъв начин на общината да изпълни служебните си задължения. В петъчния ден ни посрещнаха с всякакви възможни хитринки, за да не ни допуснат на територията на ловното стопанство. Представител на Ловното стопанство паркира своя високопроходим автомобил пред вратата, през която ние трябваше да влезем с механизация. В днешния ден всичките екипи на Столична община, включително и аз идвам от място бяхме изненадани с нова порция хитрини", каза още Цветан Тодоров. Той отбеляза, че от СДВР не са се явили в петък в указания час, а днес са били на място,  но отново не са оказали съдействие да бъде осигурен достъп. От Столична община ще сезират прокуратурата за изнесената и увредена строителна техника. В утрешния ден, 2 април, се предвижда на място да бъде направена проверка на дейностите по демонтаж и сигналите за възпрепятстване на работата на общината за премахването на незаконните постройки.

comment 0
visibility 840
-

Националната олимпиада по програмиране за ученици набира проекти

С амбицията да се превърне в едно от най-мащабните състезания по програмиране за деца Националната олимпиада по програмиране на Scratch и Roblox – Advance Web Cup вече набира проекти на ученици от 1. до 7. клас. Това съобщават от Столична община. Състезанието е част от инициативата Advance Web Cup. "Със събитията си целим да дадем равна възможност на младежите в България да развиват и демонстрират своите технологични умения и компетенции по вдъхновяващ и възнаграждаващ начин, отбелязват организаторите от Фондация “Advance Web Education”. Всеки младеж с интереси към информационните технологии има възможност да се включи, независимо от текущото му ниво, а крайният срок за участие с проект е 25 април. Резултатите от ИТ състезанието ще бъдат публикувани на 21 май 2024 г. в сайта на Advance Web Cup. Столична община е партньор на Олимпиадата и ще осигури три специални награди на кмета за иновативни проекти, създадени от ученици от София, за съответните възрастови групи:- 1. и 2. клас в състезанието по Scratch на тема „Моят град“;- 3. – 4. клас в състезанието по Scratch на тема „Моят град“;- 4. – 7. клас в състезанието по Roblox на тема „Моят мечтан град“. Повече информация за състезанието, категориите и начините за участие ще намерите в сайта на организатора и в официалните социални мрежи на инициативата.

comment 0
visibility 977
-

Зам.-кметът по финанси на София: Вече няма да има общински съветници с привилегии

След като с новия бюджет на София бяха вдигнати заплатите на общинарите, те ще получават вече над 5000 лева. Заплатата на кмета на столицата вече ще надхвърля 9000 лева, а тази на председателя на СОС става около 8500 лева. "Да, заплатите на общинския съвет и на кмета се вдигат, но това не се е случвало от десетилетие”, заяви зам.-кметът по финанси и здравеопазване на София Иван Василев пред Нова телевизия. Той отбеляза, че се увеличават заплатите и в администрацията, в транспорта, в културата в здравеопазването. СОС гласува по-високи заплати за кмета, общинските съветници и районните кметове По думите му незабелязана е останала новината, че възнагражденията на общинските съветници за участие в бордове са премахват. „До момента е имало два вида съветници – такива, които получават 1 300 лв. и които получават над 4 000 лв. С това решение става ясно, че няма да има по-привилигировани сред тях”, каза Василев. От всички 61 общински съветници 31 получаваха като членове в надзорните органи допълнително заплащане, което е възлизало от 2015-а до 2019 г. на 134 хил. лв. месечно, а от 2019 г. на 95 хил. лв. месечно. Ако искаме работеща администрация, е нужно да променим нивата на заплащане, коментира и кметът на София Васил Терзиев. Той подчерта, че ще продължи да дарява своята заплата, независимо от нейният размер. Не може да ти плащат недостойно и да искаш интересът за милиарди лева за София да бъде защитен, добави Терзиев.

Столична община

Столичани са изключително активно ангажирани с благоустрояването на София, работата на общинската управа, стопанисването на различни ценни архитектурни, исторически, културни обекти и др. Тази тяхна активна гражданска позиция превръща новините, пряко свързани със Столична община, особено четени и коментирани.

Територия на Столична община

Територия на Столична община

Факт е, че в област София се намира единствената община – Столична община. Столична община се разпростира на площ от 1348.902 кв. км. Ако трябва да направим сравнение с останалите общини в страната, Столична община е на втори място по големина. Най-голямата община е Сливенската. Гранични на Столична община са следните общини: В северозападната част са общините Божурище, Костинброд и Софийска област; В северната част са община Своге и Софийска област; В източната част се намират община Елин Пелин и Софийска област; В югоизточната част са разположени община Ихтиман и Софийска област; В южната част са община Самоков и Софийска област; в западната част се намират община Перник и област Перник.

История на Софийска община

История на Софийска община

Според историческите сведения, общината става законен орган на местното самоуправление по примера на семейната и племенна общност. Като самостоятелна административна единица общината се формира през Първата българска държава. Управлява я княз или кмет. През феодализма общините са подчинени представителите на централната власт. По време на турското владичество общините съществуват, но не са самостоятелни единици. Основните функции на общината са религиозни и просветни. След Освобождението се възвръща дейността на старите общини, формират се и нови такива. След 1944 г. общинското управление се състои от кмет, помощник - кмет, наместници и представители на ОФ. В Столична община те са 9, за градове с повече от 30 000 души население са 7, за всички други са 5, а за селата 2.

Управление на Столична община

Управление на Столична община

Днес Столична община се управлява от Столичен общински съвет, за по-кратко наричан СОС. Членовете на общинския съвет са изборни длъжности. Те се избират от жителите на общината при провеждане на местни избори. Столичният общински съвет определя какъв ще е бюджета на общината всяка година, както и с какви пари ще разполагат отделните столични райони.

Столична община има кмет. Кметските му правомощия са не само в София, но във всичките 38 селища в границите на общината. Това е изборна длъжност, за която решават живеещите в Столична община на местните избори.

Столична община се състои от 24 района. Всеки район се оглавява от районен кмет. Той управлява само своя район. Може да разпределя бюджета за района. Районните кметове се избират от Столичния общински съвет.

Община София и област София-град се припокриват. Кметът и Столичният общински съвет са с 4 – годишен мандат. Общината има собственост и бюджет. За да функционира ефективно администрацията на Столична община, СОС избира различни постоянни и временни комисии, които в момента са 13. Изпълнителната дейност в общината се ръководи от кмета. Кметът носи отговорност за изпълнението на общинския бюджет, за спазване на обществения ред, за изпълнението на поставените програми. Зам.-кметовете в Столична община отговаря за различните отраслови направления. Зам.-кметовете се избират от Столичен общински съвет, но се предлагат от кмета на общината.

Районните кметове се грижат за решаването на всички въпроси, касаещи потребностите на жителите на съответния район, за благоустрояването на техния район, поддържане на хигиената му, както и за компетентното административно обслужване на жителите на съответния район.

Транспорт в Столична община

Транспорт в Столична община

Изключително натоварена е транспортната система в Столична община. Тя е добре развита и е ключова част от транспортната система на страната. В Столична община функционират всички видове транспорт без водния. През Столична община минават части от 6 железопътни линии от ЖП мрежата на страната. Столична община разполага с 8 гари, вагонни и локомотивни депа.

Автомобилният транспорт е изключително натоварен. Основният стремеж на Столична община е намаляването на интензивният транзитен трафик през столицата.

Най-голямото летище в България е Летище София. В момента то се отдава на концесия. Предстои разширение и реконструкция на терминалите, както и изграждане нов терминал. Ремонт на пистата е правен неколкократно

Общественият транспорт на Столична община се модернизира непрекъснато. Целта е да се намали замърсяването на въздуха от превозните средства на градския транспорт. Автобусите се подменят с нови електробуси. Тролеите и трамваите също се подменят с нови, ефективни модели.

Софийското метро се разраства планово. До голяма степен то улеснява придвижването на столичани до различни точки от града.

Природа на Столична община

Природа на Столична община

Софийската котловина, известна още като Софийското поле, заема централната част на Столична община. Това е най-ниската и равна част на общината. На север от Софийското поле е разположена Софийска планина с най-високата си точка връх Готен.

Планина Мургаш се намира на североизток от Софийска котловина. Най-високата ѝ точка е връх Мургаш.

Планина Люлин пък е разположена югозападно от Столична котловина, с най-висока точка връх Дупевица. Планина Витоша е на югоизток, като най-високата ѝ точка е Черни връх. Това е и най-високото място в цялата Софийска община. На територията на Столична община се намират и части от Плана планина, чийто най-висок връх е Манастирище.

Води в Столична община

Води в Столична община

Река Искър се води основна водна артерия на Столична община. 665 км от реката преминават през територията на Столична община. По-значителни източници на Искър в пределите на Столична община са Перловската река, Лесновската река, река Блато, Витошка Бистрица, Железнишка река, река Планщица и река Шипочаница.

Райониране на Столична община

Райониране на Столична община

В пределите на Столична община се намират 38 селища, от които 34 села и 4 града – София, Банкя, Бухово и Нови Искър, разпределени в 24 административни района. Това са районите Люлин, Младост, Красно село, Подуяне, Студентски, Надежда, Слатина, Триадица, Искър, Витоша, Красна поляна, Овча купел, Лозенец, Връбница, Сердика, Възраждане, Илинден, Средец, Оборище, Изгрев, Нови Искър, Панчарево, Кремиковци, Банкя.

Видно е, че категорията сама по себе си обхваща широк диапазон от теми, които живо интересуват читателите и често комуникацията след публикуване на новина е доста оживена. Това е добър знак, че столичани не са безразлични към добрите и лошите практики в управлението и стопанисването на общината. Мнението им е важно и то би могло да накара администрацията да се насочи към проблеми, които не са били забелязани или решени в миналото. Медията ни отразява обективно всяка новина свързана с общината, а гражданите са свободни да споделят своето мнение, положително или отрицателно.

Територия на Столична община

История на Софийска община

Управление на Столична община

Транспорт в Столична община

Природа на Столична община

Води в Столична община

Райониране на Столична община

Прочетете още